Jak napisać dobre wypracowanie?
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
1. Ważne jest właściwe zrozumienie tematu. Zastanów się nad doborem lektur, pojęć, zagadnień, które będziesz omawiał w rozwinięciu. Wypracowanie powinno być twórcze, więc w dużej mierze musi opierać się na twoich przemyśleniach, wnioskach, osądach. Możesz jednak wykorzystać cytaty, przyjąć jakieś motto za myśl przewodnią swej pracy.

2. Przygotuj plan wypracowania, uwzględniając w nim zagadnienia, które będziesz rozwijał w kolejnych akapitach. Schemat umożliwi ci uporządkowanie myśli w trakcie pisania.

3. Wstęp jest wprowadzeniem do tematu wypracowania. Powinien pokrótce przybliżać zagadnienia, które będziesz rozwijał w dalszej części pracy. Pamiętaj, że twoje wypracowanie powinno być oryginalne i ciekawe, więc nie powielaj znanych ci schematów. Nie posiłkuj się wiedzą książkową czy encyklopedyczną. Ograniczaj się wyłącznie do problematyki, związanej z tematem. Jeżeli twoje wypracowanie ma odnosić się do jakiejś kategorii, wyjaśnij je własnymi słowami. Jeśli twoim tematem jest np. szczęście, swe rozważania rozpocznij od wyjaśnienia, czym jest szczęście, jak ważne jest w życiu każdego człowieka. Zaznacz, że szczęście jest motywem często spotykanym w literaturze, płynnie przechodząc do rozwinięcia wypracowania. Nie zaczynaj wypracowania od informacji ogólnych o autorze dzieła, epoce, o samym dziele – to wiedza, którą nauczyciel posiada, a ty nie musisz jej powtarzać.

4. Rozwinięcie wypracowania powinno mieć charakter analizy i interpretacji zagadnień w oparciu o kontente przykłady. Omawiając temat na przykładzie wybranych bohaterów, nie skupiaj się na ich biografii czy też charakterystyce. Wyodrębnij jedynie te elementy, które pasują do tematu wypracowania. Każdy kolejny przykład zakończ podsumowaniem i spostrzeżeniami, odnoszącymi się do tematu wypracowania.

5. W zakończeniu wypracowania zestaw ze sobą przykłady, które wykorzystałeś do analizy i interpretacji tematu i wyciągnij wnioski końcowe. Odnieś je do tematu wypracowania, uzasadniając swoje przemyślenia, jakie nasunęły ci się podczas pisania.

Zapamiętaj!
1. Wypracowanie musi być wyraźnie podzielone na trzy części: wstęp, rozwinięcie, zakończenie.
2. Pisz na temat.
3. Opieraj się przede wszystkim na własnych przemyśleniach i spostrzeżeniach.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Uwagi ogólne o pisaniu prac
2  Jak napisać dobry reportaż?
3  Czym jest recenzja?Komentarze
artykuł / utwór: Jak napisać dobre wypracowanie?


 • Powyższe komentarze świadczą o braku umiejętności dokonywania analizy i interpretacji a to jest podstawa w dobrym wypracowaniu.Uczeń który potrafi dokonać takiego wieloaspektowego oglądu na pewno trafi w odpowiednie słowa,j.polski to nie jest zabawa w kotka i myszkę.Analiza i pisanie wypracowania wymagają myślenia i znajomości zasad.A nie zgadywania jakie są klucze!!Polecam książkę "nowa matura"Jej przeczytanie na pewno was oświeci.
  niunia ()

 • A nikt z Was nie pomyślał, że ten schemat może się odnosić do wypracowania na prezentację maturalną? Tam nie ma żadnego klucza, w nic nie trzeba trafiać, a praca musi być oryginalna, by nie było podejrzenia, że ukradziona z internetu.
  MR ()

 • Mówicie o wypracowaniu maturalnym, a schemat tu opisany jest dla szkół podstawowych i gimnazjów. Tam rzeczywiście potrzebne są takie informacje. A na maturze to jest już zupełnie co innego. Tam, są osobne zasady dla osobnego rodzaju wypracowania;)
  Anonim ()

 • dokładnie! z moich obserwacji wynika, że trzeba domyślać się co w kluczu mogli napisac, w życiu nie pisać od siebie. bo jak wspomniała Marta nikogo to nie obchodzi. smutne ale prawdziwe.
  Emilka ()

 • popieram Martę - mamy trafić w klucz, interpretacja jest jedna tylko słuszna tą którą znamy z lekcji, opracowań. Nie ryzykowałabym interpretując tekst tak jak mi się podoba by był oryginalny bo to grozi minimalna ilością zdobytych pkt :]
  Ewa ()

 • "Nie zaczynaj wypracowania od informacji ogólnych o autorze dzieła, epoce, o samym dziele – to wiedza, którą nauczyciel posiada, a ty nie musisz jej powtarzać." to trzeba uwzględnić na maturze, bo za to dostaje sie punkty
  dzem ()

 • to prawda najwazniejsze to zeby trafic w klucz...Co prawda może jakoś nie wielka ilosc pkt otrzymacie ale to nie o to chodzi:)Tzreba uzyskać max ilość punktów:)a nie tak aby zdać:))
  sabi (sdasiak {at} wp.pl)

 • "3. Opieraj się przede wszystkim na własnych przemyśleniach i spostrzeżeniach." - Głupia zasada. Nie kierujcie się nią, maturzyści! Macie w klucz trafić. I tyle. Nikogo nie interesuje Wasze zdanie.
  Marta ()


Tagi: