Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Wyznaczniki felietonu

1. Najistotniejszą cechą felietonu jest subiektywizm wypowiedzi. Autor, wyraźnie zaznaczający swoją obecność poprzez zastosowanie formy 1 osoby liczby pojedynczej, może odwoływać się do własnych doświadczeń i przeżyć, kierując uwagę czytelnika na aktualne problemy, zagadnienia czy też tematy, które w jego odczuciu wymagają komentarza.

2. Felietonista powinien wykazywać się wszechstronną wiedzą i znajomością wielu dziedzin nauki, kultury i sztuki. Może przybliżać dany temat w sposób kontrowersyjny, wspierając się znanymi anegdotami, cytatami, powiedzonkami, dowcipem słownym i sytuacyjnym.

3. Felieton powinien być napisany w sposób przystępny dla czytelnika, językiem żywym, błyskotliwym, dowcipnym, bez zbędnych pojęć naukowych.

4. Głównym celem felietonu jest poruszenie wyobraźni odbiorcy, zachęcenie go do polemiki z autorem i dyskusji na tematy, przybliżone a artykule.

5. Felieton może przyjąć dowolną formę kompozycyjną, a autor może swobodnie wykorzystywać różne style literackie i środki wypowiedzi, posiłkując się ironią, satyrą, groteską czy też paszkwilem. Musi jednak pamiętać o indywidualizacji stylu wypowiedzi.

6. Felieton przybliża krytyczne spojrzenie autora na rzeczywistość, jego opinie i spostrzeżenia oraz zaskakujące pomysły na rozwiązanie jakiegoś problemu.

7. Felieton może nosić znamiona fikcji literackiej. Autor może wprowadzić wymyślonych bohaterów, akcję, lecz są one jedynie tłem i sposobem na ciekawe ukazanie aktualnych tematów i problemów.

8. Felieton powinien kończyć się niezwykle celną i zwięzłą puentą.

9. Felieton najczęściej ma charakter cykliczny i publicystyczny.
autor:

Dorota Blednicka -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł


czytaj inne ściągi z serwisów maturalnych


Komentarze
artykuł / utwór: Wyznaczniki felietonu

  Dodaj komentarz


  Imię:
  E-mail:
  Tytuł:
  Komentarz:
   
  Jak napisać? - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line
  Matura i studia z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
  reklama, kontakt - Polityka cookies